Dieta Dukana - FAQ


Dieta Dukana FAQ

1. Czy faza II pozwala na zjadanie mieszanki owocowej z jogurtem owocowym?

Jogurty odtłuszczone naturalne w trakcie stosowania kuracji można spożywać bez żadnych obaw. Są to tak zwane aromatyzowane produkty, ale i je także jemy dowoli. Jeśli chodzi o połączenie jogurtów odtłuszczonych z kawałkami owoców lub też pulpą owocową, to odpowiedź również jest twierdząca. Jednak istnieje warunek: jogurty przygotowane w ten sposób możemy spożyć w maksymalnej liczbie dwóch w ciągu dnia. Zasada ta obowiązuje osoby u których waga spada systematycznie bez żadnych problemów. Jeśli zrzucamy kilogramy wolno, spożyć możemy jeden jogurt tego typu w ciągu dnia. Natomiast kiedy waga nie maleje, wówczas należy zaniechać jedzenia tych jogurtów.

2. Jak można przyrządzić kuskus bez dodatku tłuszczu?

To jest bardzo proste. Wsypujemy kuskus do takiego naczynia, które można włożyć do mikrofalówki. Do tego dolewamy wodę, w której rozpuściliśmy kostkę rosołową – oczywiście najlepiej odtłuszczoną. Następnie pamiętajmy o tym, by poziom wody przekraczał o około 1 cm poziom wysypanych ziaren. W ten sposób przygotowaną potrawę odstawiamy na 20 sekund, by wchłonęła wodę i napęczniała. Następnie wstawiamy ją na minutę do mikrofalówki. Wyjmujemy, całość mieszamy widelcem w celu usunięcia grudek i znów wstawiamy na jedna minutę. Tak oto otrzymujemy kuskus bez dodatku tłuszczu.

3. Bardzo lubię musztardę. Czy podczas trwania fazy naprzemiennej mogę ją spożywać? W jakich ilościach?

Tak. Musztardę z Dijon, zwykłą lub też ostrą możemy spożywać bez ograniczeń. Musztarda staropolska świetnie komponuje się z sosem Winegret. Unikać musimy jednak sosów musztardowych, które zawierają zbyt dużą ilość cukru. Jeśli jesteśmy osobą, która ma tendencję do zatrzymywania wody w organizmie, to powinniśmy używać tylko odrobiny musztardy, dlatego że zawiera duże ilości soli.

4. Czy dieta doktora Dukana wyklucza spożywanie podwieczorków?

W przypadku odczucia głodu przed kolacją oczywiście możemy pozwolić sobie na podwieczorek. Wtedy sięgamy po produkty jedynie te, które dozwolone są w diecie.

5. Jak poradzić sobie z brakiem chleba w trakcie stosowania diety?

Dieta wyklucza wszelkiego rodzaju produkty typu chleb, bułki, rogale. Jednak bez problemu możemy znaleźć rzeczy, które spokojnie zaspokoją poranne odczucie głodu. Możemy wtedy spożywać chudy nabiał, jajka, szynkę, czy też jogurty odtłuszczone. Tego typu śniadanie będzie jeszcze bardziej sycące i da Ci jeszcze więcej energii niż wcześniejsze składające się z rogalika, czy płatków kukurydzianych.

6. Dzienne spożycie wody to dawka 2 litrów. Co zrobić, jeśli po prostu nie zdołam wypić takiej ilości płynów?

Przede wszystkim do dziennej dawki płynów musimy wliczyć je pod wszelkimi postaciami. Nikt nie mówi o dokładnym spożyciu 2 litrów prosto z dwulitrowego dzbana. Ta ilość spożywamy w ciągu dnia w różnej postaci: mleko, herbata, kawa, napary itp. Wbrew pozorom, jeśli dokładnie przyglądniemy się naszemu dziennemu spożyciu płynów zauważymy, że z ogromną łatwością nam to przychodzi.

7. Dlaczego dieta zakłada wartość 10 dni na każdy utracony kilogram?

To pytanie z pewnością nasuwa się każdemu. Dlaczego 10, a nie chociażby 7, czy też 13? Do tej liczby doszedł sam doktor Pierre Dukan, który zajmował się opracowaniem kuracji uderzeniowej. Swoją teorię oparł na długoletnich obserwacjach, z których jasno wynikało, że to właśnie 10 dni jest najbardziej optymalną liczbą. Według jego wyliczeń skuteczna faza utrwalenia wagi wynosi około 9,46 dnia na każdy utracony kilogram. Ta liczba po zaokrągleniu daje nam liczbę, którą obecnie stosujemy.

8. Jak można najlepiej wykorzystać naturalną fazę spalania tłuszczu?

Każdy człowiek tłuszcz najlepiej spala zaraz po przebudzeniu. Wtedy, gdy jeszcze nie zdołaliśmy się pożywić. To zmusza nasz organizm do czerpania energii właśnie z komórek tłuszczowych. Tego typu proces rozpoczyna się, gdy w naszym organizmie skończą się zapasy cukru, czyli ma to miejsce zwłaszcza w nocy. Pobieranie energii z zapasów tłuszczowych kończy się zaraz po dostarczeniu posiłku. Jeśli zaraz po przebudzeniu nie czujemy zmęczenia możemy wykonać parę ćwiczeń. To skłoni nasz organizm do spalania tłuszczu. Dodatkowo spożywajmy śniadanie w oparciu o fazę pierwszą, czyli proteiny połączone z ciepłym napojem – to nie zatrzymuje procesu lipolizy i pozwala na wykorzystanie go w trakcie dnia.

9. Czy podczas stosowania diety doktora Dukana należy spożywać suplementy lub witaminy?

Jeśli kuracja nie trwa długo branie witamin nie jest konieczne. Jeżeli z góry zakładamy, że kuracja będzie wydłużona, to możemy zacząć przyjmować codziennie multiwitaminę. Wystrzegajmy się wtedy zbyt dużych dawek. Nadmiar witamin jest szkodliwy, a nawet toksyczny.

10. Spośród dostępnych pokarmów w diecie, który z nich najlepiej hamuje głód?

Produktem najlepiej hamującym głód jest bakłażan.

11. Czy podczas posiłku musze spożywać płyny?

Nie spożywając płynów w czasie jedzenia narażamy się na spożywanie małych ilości napojów w ogóle. Warto również wspomnieć o tym, że picie w czasie jedzenia zwiększa jego objętość, co daje szybsze odczucie sytości. Woda również spowalnia przyswajanie pokarmu, a to wydłuża czas odczuwania braku głodu.